LTE kategorileri, bir modem veya router’ın 4G şebekede ulaşabileceği en yüksek indirme ve yükleme hızını, destekleyebileceği MIMO katman sayısını ve taşıyıcı birleştirme düzeyini tanımlar. Bu sayfada tüm LTE kategorileri 3GPP değerleriyle tek yerde toplanmıştır.
Kategori (UE Category), cihazın radyo tarafındaki yeteneklerinin kısa adıdır. Dört özellik birlikte kategorinin hız tavanını oluşturur.
Aynı anda kaç bağımsız veri akışının alınabildiği. Cat 1’de tek katman, Cat 2–4’te iki, üst kategorilerde dört ve sekiz katman.
Birden fazla 20 MHz’lik taşıyıcının tek bağlantıda toplanması. Cat 6 ve üzeri kategoriler hızını buradan alır.
Her sembolde taşınan bit sayısı. 64QAM’den 256QAM’e geçiş, iyi sinyal koşullarında hızı yaklaşık üçte bir artırır.
Tablodaki değerler 20 MHz’lik taşıyıcılar içindir. Daha dar taşıyıcıda aynı kategori daha düşük hız verir.
3GPP Rel-8, Rel-10 ve Rel-11 ile tanımlanan kategoriler. Sahada en sık karşılaşılan sınıflar vurgulanmıştır.
| Kategori | İndirme (Mbps) | Yükleme (Mbps) | En fazla MIMO katmanı | 3GPP | Not |
|---|---|---|---|---|---|
| Cat 1 | 10,3 | 5,2 | 1 | Rel-8 | Tek katman; M2M ve IoT cihazlarında yaygın |
| Cat 2 | 51,0 | 25,5 | 2 | Rel-8 | |
| Cat 3 | 102 | 51,0 | 2 | Rel-8 | İlk nesil 4G modemler |
| Cat 4 | 151 | 51,0 | 2 | Rel-8 | Tek taşıyıcı 20 MHz, 2×2 MIMO; “150/50” sınıfı |
| Cat 5 | 300 | 75,4 | 4 | Rel-8 | 4×4 MIMO, tek taşıyıcı |
| Cat 6 | 302 | 51,0 | 4 | Rel-10 | İki taşıyıcı birleştirme (CA); “300/50” sınıfı |
| Cat 7 | 302 | 102 | 4 | Rel-10 | Cat 6 + iki taşıyıcılı uplink |
| Cat 8 | 2.999 | 1.498 | 8 | Rel-10 | Kuramsal üst sınır; ticari cihazlarda yaygın değil |
| Cat 9 | 452 | 51,0 | 4 | Rel-11 | Üç taşıyıcı birleştirme |
| Cat 10 | 452 | 102 | 4 | Rel-11 | Cat 9 + iki taşıyıcılı uplink |
| Cat 11 | 603 | 51,0 | 4 | Rel-11 | “600/50” sınıfı |
| Cat 12 | 603 | 102 | 4 | Rel-11 | “600/100” sınıfı; kurumsal router’larda yaygın |
LTE-Advanced Pro ile gelen kategoriler. 256QAM, 4×4 MIMO ve çok taşıyıcılı birleştirme bu sınıflarda bir arada kullanılır.
| Kategori | İndirme (Mbps) | Yükleme (Mbps) | En fazla MIMO katmanı | 3GPP | Not |
|---|---|---|---|---|---|
| Cat 13 | 392 | 151 | 4 | Rel-12 | Yüksek uplink (64QAM) |
| Cat 14 | 3.917 | 9.586 | 8 | Rel-12 | Kuramsal üst sınır |
| Cat 15 | 750 | 226 | 4 | Rel-12 | |
| Cat 16 | 979 | 106 | 4 | Rel-12 | “Gigabit LTE”: 4×4 MIMO, 256QAM ve CA birlikte |
| Cat 17 | 25.066 | 2.119 | 8 | Rel-13 | Kuramsal üst sınır |
| Cat 18 | 1.175 | 211 | 8 | Rel-13 | 1,2 Gbps sınıfı |
| Cat 19 | 1.566 | 13.564 | 8 | Rel-13 | Kuramsal üst sınır |
| Cat 20 | 1.948 | 317 | 8 | Rel-14 | 2 Gbps sınıfı |
| Cat 21 | 1.349 | 302 | 4 | Rel-14 |
Değerler 3GPP TS 36.306’da tanımlanan L1 tepe hızlarıdır ve üst katman protokol yükünü içermez. 3GPP TS 36.306
Düşük hız, düşük güç tüketimi ve geniş kapsama için tanımlanan sınıflar. Sayaç, sensör, takip ve uzaktan izleme cihazlarında kullanılır.
| Kategori | İndirme | Yükleme | Bant genişliği | 3GPP | Not |
|---|---|---|---|---|---|
| Cat 1 | 10,3 Mbps | 5,2 Mbps | 20 MHz | Rel-8 | Ses (VoLTE) ve orta hızlı veri gerektiren M2M cihazları |
| Cat 1bis | 10,3 Mbps | 5,2 Mbps | 20 MHz | Rel-13 | Cat 1’in tek alıcı antenli sürümü |
| Cat 0 | 1 Mbps | 1 Mbps | 20 MHz | Rel-12 | İlk düşük maliyetli IoT sınıfı |
| Cat M1 (LTE-M) | 1 Mbps | 1 Mbps | 1,4 MHz | Rel-13 | Hareketli IoT cihazları; güç tasarruf modları |
| Cat M2 | ≈ 4 Mbps | ≈ 7 Mbps | 5 MHz | Rel-14 | LTE-M’in daha hızlı sürümü |
| Cat NB1 (NB-IoT) | ≈ 26 kbps | ≈ 66 kbps | 200 kHz | Rel-13 | Sabit sensör ve sayaçlar; derin bina içi kapsama |
| Cat NB2 | ≈ 127 kbps | ≈ 159 kbps | 200 kHz | Rel-14 | NB-IoT’nin geliştirilmiş sürümü |
Kategoriler arasındaki hız farkının yanında çoklu anten kullanımı da öne çıkar. Katman sayısı arttıkça router üzerindeki hücresel anten port sayısı da artar.
Cat 1 ve IoT kategorileri. MIMO ile hız artışı yoktur.
Cat 2, 3 ve 4. İki hücresel anten portlu modem ve router’lar.
Cat 5’ten itibaren desteklenir; Cat 16 ve üzeri cihazlarda yaygındır. Dört hücresel anten portu gerekir.
Cat 8 ve en üst kategorilerde tanımlıdır. Ticari kullanıcı cihazlarında yaygın değildir.
Ürün föylerinde kategori çoğunlukla “LTE Cat 6” veya “LTE Cat 12” biçiminde yazar. Hangi sınıfın yeterli olduğunu uygulamanın veri ihtiyacı belirler.
LTE kategorisi (UE Category), bir modem veya router’ın destekleyebileceği en yüksek indirme ve yükleme hızını, MIMO katman sayısını ve modülasyon düzeyini tanımlayan 3GPP sınıflandırmasıdır.
Cat 4 tek taşıyıcıda yaklaşık 150 Mbps indirme sunar. Cat 6 iki taşıyıcıyı birleştirerek (carrier aggregation) yaklaşık 300 Mbps’ye çıkar. Yükleme hızı ikisinde de yaklaşık 50 Mbps’dir.
Hayır. Kategori cihazın tavanını gösterir. Gerçek hız; operatörün o bölgede kullandığı bantlara, taşıyıcı birleştirme desteğine, hücre yüküne ve sinyal kalitesine (SINR) bağlıdır.
Evet. Kategorinin desteklediği MIMO katman sayısı, router üzerindeki hücresel anten port sayısını belirler. İki portlu cihaz için 2×2, dört portlu cihaz için 4×4 MIMO harici anten seçilir.
Düşük veri hızı, düşük güç tüketimi ve geniş kapsama gerektiren sayaç, sensör ve takip cihazları gibi IoT uygulamaları içindir.
Web alanımızı en uygun hale getirmek için programlar kullanıyoruz.